Удружење „Српска опсерваторија за безбедност саобраћаја“ је у периоду 25-26.05.2023. године, у Мастер центру Новосадског сајма у Новом Саду, организовала 2. Научно-стручни скуп о безбедности младих у саобраћају. Подршку организацији скупа пружили представници Владе АП Војводине, Покрајинског секретаријата за енергетику, грађевинарство и саобраћај, Градске управе за саобраћај и путеве града Новог Сада, Агенције за безбедност саобраћаја Републике Србије, Министарства унутрашњих послова, Министарства здравља, ДДОР Осигурања Нови Сад, Едукативног центра Нови Сад, Националне возачке академије, Сат медиа гроуп, Департмана за саобраћај Факултета техничких наука Универзитета у Новом Саду, Саобраћајног факултета Универзитета у Београду и Удружења ауто-школа.
Стручном Скупу присуствовали су представници водећих институција са локалног, покрајинског и републичког нивоа који се баве безбедношћу саобраћаја као и доносиоци одлука, професори високошколских институција из Републике Србије, представник Министарства капиталних инвестиција из Црне Горе, професори и сарадници са Машинског факултета Универзитета Црне Горе, кандидати за возаче, директор студија за видео и анимације Mosquito video & animation из Београда, студенти ФТН из Новог Сада и Високе техничке школе струковних студија у Новом Саду, ђаци завршних разреда средњих школа са подручја града Новог Сада као и представници медија – РТ Војводине. Скупу је присуствовало преко 120 лица.
Скуп је првог дана поред уводних обраћања представника субјеката безбедности саобраћаја реализован кроз пленарни рад, панел дискусију, лична сведочења жртви саобраћајних незгода. Прва сесија била је посвећена проблемима страдања младих учесника у саобраћаја. Улогу модератора у првој сесији имала је госпођа Верица Мијовић и Агенције за безбедност саобраћаја, а панелисти су били Проф. др Крсто Липовац, г-дин Младен Алвировић, г-дин Милан Илић, г-дин др Васко Тошић, г-дин Бранко Станков и г-дин Милан Дражић. Сваки од панелиста је из своје перспективе рада пренео искуства и указао на проблема учешћа младих људи у саобраћајним незгодама. У другој сесији су приказани примери добре праксе рада у превенцији страдања младих у саобраћају. Сесију је водио проф. др Драган Јовановић, а поред њега у сесији су говорили проф. др Александар Булајић, г-ђа Ана Комленић, г-дин Срђан Васић г-дин Слободан Булајић и г-дин Момир Комљеновић. Након паузе за ручак, настављена је трећа сесија, која је обухватила изузетно занимљиву тему у вези савремених трендова и изазова у индрустрији и улога младих учесника у саобраћају у овом процесу. Сесију је водио доц. др Бошко Матовић, а међу говорницима су били доц. др Славиша Думнић, др Дејан Мирчетић, МСц Анђела Вучетић, г-дин Дејан Илић, г-дин Милан Мудринић и проф. др Миланко Дамјановић. Посебна пажња у оквиру сесије посвећена је утицају савремених информационо-комуникационих технологија на транспортне захтеве у урбаним срединама, затим концепту градске логистике и улози младих људи у систему достављања намирница под окриљем компаније Глово, приказ искуства неформалног образовања младих људи о безбедном понашању у саобраћају, као и аспкекте рада ауто-школа и њихове улоге у систему унапређења ставова младих људи према безбедности саобраћаја. Након дискусије, председник Удружења „Српска опсерваторија за безбедност саобраћаја“, доц. др Бошко Матовић се захвалио присутнима на присуству програму првог дана скупа и најавио активности које су реализоване наредног дана.
Другог дана након регистрације учесника скупа, реализована две радионице за ученике средњих школа у сарадњи са Агенцијом за безбедност саобраћаја Републике Србије. Прва радионица се односила на кратко предавање које је реализовао доц. др Бошко Матовић, како би се младима развила свест о најзначајнијим изворима опасности у саобраћају. Након тога су кроз низ практичних активности на симулатору вожње имали прилику да доживе начин на који брза вожња и друга ризична понашања у саобраћају утичу на њихове перформансе током вожње. Сваком од учесника је указано на грешке које су чинили током вожње и начине како да превазиђу ове ситуације. Друга радионица је имала за циљ да приближи утицај штетних фактора на понашање у саобраћају. Млади људи који су били део радионице су уз помоћ наочара које симулирају утицај штетних фактора попут алкохола, дрога и умора могли да осете њихов утицај на способности да одговоре на возачки задатак. Након практичних активности, председник Удружења „Српска опсерваторија за безбедност саобраћаја“, доц. др Бошко Матовић се захвалио присутнима на присуству програму другог дана скупа, истакао најзначајније закључке, најавио активности Удружења за наредну годину и свечано затворио овогодишњи скуп.
Председник Удружења
доц. др Бошко Матовић.